Závislost na hazardních hrách: dopad na psychické zdraví

Pro většinu lidí nepředstavuje sázení při hraní online casina vážné problémy. Existují však lidé, kteří zjistí, že se nemohou zastavit včas, a dostanou peniaze zadarmo, což vede ke ztrátě kontroly. Lidé, kteří se potýkají se závislostí na hazardních hrách, nám často říkají, že je jejich závislost přišla draho.

Hazardní hry: forma závislosti?

Někteří lidé s poruchou závislosti na hazardních hrách se mohou hazardním hrám vyhýbat nebo je po určitou dobu hrát jen mírně a jen občas ztratit kontrolu. Jiní lidé s touto poruchou popisují, že jim hraní neustále způsobuje problémy. Ať už je závislost na hazardních hrách občasná, nebo trvalá, může mít v životě člověka vážné následky. Většina lidí se závislostí na hazardních hrách nemá pocit, že by své hraní zcela ovládala, podobně jako lidé, kteří bojují se závislostí na drogách nebo alkoholu. Je zajímavé, že výzkum tuto podobnost podporuje a naznačuje, že závislost na hazardních hrách je možná. Studie zobrazování mozku například ukázaly, že hazardní hry mohou vyvolat uvolňování dopaminu, silného neurotransmiteru, který je do značné míry zodpovědný za „sjetí“ u lidí, kteří mají chuť brát nelegální drogy. Je důležité si uvědomit, že termín „závislost“ neznamená, že je člověk fyzicky závislý, ale může jednoduše popisovat nezdravou závislost nebo psychickou závislost na něčem. Mnoho lidí se domnívá, že touha po jídle a jeho odříkání je nejzřetelnějším příznakem závislosti, ale charakteristickým znakem všech závislostí je, že chování pokračuje i poté, co vám začne způsobovat vážné problémy .

Získání pomoci při závislosti na hazardních hrách

Dráhy závislosti v mozku ztěžují přestat, ale to neznamená, že pro lidi se závislostí na hazardních hrách je zotavení nemožné. Výzkumy totiž ukazují, že většina lidí, kteří mají problémy s hazardními hrami, nakonec přestane hrát a třetina z nich to zvládne bez odborné pomoci. Studie ukázaly, že když člověk přestane s určitým chováním nebo začne s novým, jeho mozek skutečně změní určitá spojení. Staré dráhy závislosti v mozku se stávají méně aktivními a na jejich místě se mohou vytvořit nové, zdravější dráhy. Proto lidé, kteří se zotavují, obvykle časem zjistí, že jejich touha po droze ustupuje a že je pro ně snazší nevracet se ke své závislosti.

Možnosti léčby závislosti

Zájemci o léčbu mají k dispozici řadu různých možností. Většinou je terapie nejmodernějším způsobem léčby závislosti na hazardních hrách, ale v některých případech se k uzdravení používá kombinace terapie a léků. Mnoho lidí má prospěch ze struktury, kterou jim léčebný program poskytuje, a zjišťují, že jim také pomáhá naučit se lépe zvládat problémy, stanovit si cíle a udržet si zodpovědnost. Každý program je trochu jiný a je důležité najít takový, který bude dobře vyhovovat vašim potřebám. Některé programy například nabízejí skupinovou terapii, jiné pouze individuální nebo rodinné poradenství. Některé programy poskytují krátkodobou pobytovou léčbu, jiné nabízejí ambulantní programy, které probíhají několikrát týdně, nebo individuální sezení jednou týdně.

Pomáháme si sami: alternativy léčby

Někteří lidé, kteří se potýkají se závislostí na hazardních hrách, nemusí z mnoha důvodů považovat léčbu za správnou volbu. Pro některé lidi je překážkou čas nebo peníze, zatímco jiní si mohou být jisti, že se dokáží zotavit sami. Pokud vy nebo váš blízký nemáte o léčbu zájem, existuje mnoho zlatých možností mezi formální léčbou a žádnou léčbou. Mnohé z těchto programů jsou nabízeny zdarma a zahrnují individuální školení nebo podpůrné skupiny, které mohou lidem pomoci v procesu zotavení.

Závěr

Závislost na hazardních hrách je aktivní a naléhavý společenský problém, který by se neměl brát na lehkou váhu. Když si všimnete příznaků závislosti na hazardních hrách, je důležité udělat první krok k vyhledání pomoci nebo ke změně svého chování, ať už je tento první krok jakýkoli. Lidé, kteří se potýkají se závislostí, nám také často říkají, že někdy bojují s popíráním, bagatelizují své chování nebo jeho důsledky nebo si vymýšlejí jiné výmluvy, proč „to tentokrát bude jiné“. Popírání a podobné výmluvy umožňují závislostem dále růst a postupně se stávají stále ničivějšími. Jak lidé s tímto problémem vědí, v sázce je víc než jen peníze.

Top 5 SEO Analytics Systems

Search engine optimisation (SEO) is a process to improve the quantity and quality of visitors to your website through organic search engines. You attract prospective and existing customers to your website by improving your page visibility on the search engines results page.

Proč stojí za to vydat se do Říma?

Také už plánujete příští dovolenou?

Zpříjemněte si cestování s kasinem RTbet, podcasty i knihami

Pokud vám s jarem začínají cukat toulavé boty, nechejte jim volný průběh.